Højspændingskabler anlægges både over og under jorden

Højspændingskabler anlægges fra Vejen til nord for Kolding, og fra Aabenraa til Aarhus.

Her ses, hvor det lange højspændingskabel skal nedgraves. Kablet vil bl.a. skære sig igennem Lejrskov, Vrå, Højrup og Ferup på sin vej til den tidligere opdragelsesanstalt Landerupgaard.

Vejen Kommune grænser tæt op til Lunderskov. Derfor er det ikke Kolding, men Vejen Kommune, der har givet landzonetilladelse til en midlertidig tromle- og trækplads ved Egholtvej 16 lige nord for Lunderskov.

Pladsen skal bruges i forbindelse med Energinets nye 400 kV højspændings-kabel, der skal nedgraves mellem Revsing ved Vejen og Landerupgård ved Sdr. Vilstrup nord for Kolding.

Hensyn til flagermus

Vejen Kommune har krævet af Energinet, at ældre træer så vidt muligt ikke fældes. Det sker dog ikke af hensyn til menneskers naturoplevelser, men af hensyn til flagermus, som er en truet dyreart.

Hvis der under arbejdet konstateres flagermus i træer, der skal fældes, skal arbejdet standses, indtil man har sikret de natlige flyvende væsner.

Den nye kabelforbindelse skal styrke forsyningssikkerheden og øge kapaciteten i elnettet i Trekantområdet og på Fyn.

Der kan klages over afgørelsen indtil den 23. juli.

Højspændingsmaster

Næsten alle partier i Folketinget besluttede desuden i 2024 at etablere en højspændingsledning på 190 kilometer fra Kassø ved Aabenraa til Trige ved Aarhus.

Ledningerne skal transportere 400kV til det voksende el-forbrug.
Kablerne vil blive hængt op på 30-40 meter høje højspændingsmaster.
De vil bl.a. komme til at ligge tæt på Stepping, Ødis, Hjarup og Jordrup, før de drejer mod øst nord for Kolding.

Omkring 800 beboere har protesteret imod planerne. Mange ønsker, at disse kabler i stedet skal graves ned. Men det vil blive betydeligt dyrere end at hænge kablerne op på stålmaster.
WHO mener, at højspænding kan fremkalde kræft på grund af magnetfelter. Desuden kan pacemakere påvirkes.

Spørgsmålet er så, hvilken af de ’grønne’ løsninger, der vil påvirke menneskers sundhed mindst.

Se også