Troldblomst og Regnbuen bliver til Børnehusene i Christiansfeld

Fusionsfest med cirkus og musik i Christiansfeld

CHRISTIANSFELD – Lørdag formiddag var der ikke et øje tørt – men masser af smil og klapsalver – da Cuben i Christiansfeld blev forvandlet til et sprudlende cirkustelt fyldt med musik, farver og begejstring.

Anledningen var den officielle fejring af fusionen mellem de to børneinstitutioner, Troldblomst og Regnbuen, som nu samles under ét fælles navn: Børnehusene i Christiansfeld.
Det store fusionsskridt markerer en ny begyndelse med fælles ledelse og styrket samarbejde mellem de to institutioner. Og hvilken bedre måde at fejre det på end med en farverig cirkusfest, hvor børnene selv stod i centrum?

Musikalsk magi

Gennem de seneste 10 uger har børnene hver mandag øvet sig flittigt sammen med Ulrik Duus fra Sydjyllands Musikskole. Og det hårde arbejde kulminerede i en magisk forestilling fyldt med livsglæde og rytmer. Klædt ud som alt fra elefanter til tigere, giraffer og heste, optrådte børnene med sang og bevægelse i en festlig kavalkade af musiknumre.

Børn og forældre blev underholdt med cirkusstemning i Cuben lørdag.

Publikum – bestående af forældre, søskende og personale – blev ført igennem en forestilling, der emmede af energi, kreativitet og fællesskab.

Cirkusstemning

Cuben var pyntet op fra gulv til loft med farverige bannere, guirlander og cirkuselementer, så man næsten kunne glemme, man stadig var i Christiansfeld og ikke midt i en turnerende manege. Den fantasifulde udsmykning og de flotte kostumer skabte den helt rette stemning for en uforglemmelig dag.

Efter forestillingen var der sørget godt for alle sanser: Slush ice, popcorn, kage, kaffe og lækkerier stod klar – doneret af gavmilde sponsorer, som støtter op om det lokale børneliv.

Stor tak

Ledelsen i Børnehusene i Christiansfeld udtrykker en stor tak til Netto, Menu, Arla, Danæg, Tyrstrup Brød, Rema 1000, Cuben og BC Catering, som har været med til at gøre dagen ekstra festlig og smagfuld.

Det bedste fra to institutioner

Der er også i bestyrelsen stor glæde over, at fusionen nu er en realitet – og ikke mindst over, hvordan børn, forældre og personale har taget den til sig med åbne arme. Dagens fest blev et billede på det fællesskab, som de nye Børnehuse skal bygge videre på i årene fremover.
“Det her handler om at samle det bedste fra begge verdener og skabe et trygt, kreativt og udviklende miljø for børnene. Det har vi fejret i dag – og det kunne ikke være gjort på smukkere vis,” lød det fra en glad institutionsleder Lars Friis.
Ulrik Duus Jensen/Henri.

Se også