De sidste julearrangementer
Hvis man ikke nåede at komme med til julegos-pel-koncerten i Tyrstrup Kirke, kan man stadig nå den klassiske julekoncert med Laudamus og Gl. Haderslev Kirkes voksenkor.
Det sker i Tyrstrup Kirke torsdag den 18. december.
Her opføres en julesuite af Søren Birch, og der er fællessang af julesalmer, og solosang ved Freja-Johanne. Der er fri entre til koncerten.
Syng julen ind
Torsdag 18. december kl. 19-20 synges julen ind i Frørup Kirke, Frørupvej 30A, Christiansfeld.
Søndag d. 21.12. 10.30 er der ”Syng julen ind” i Tyrstrup Kirke for Vejstrup, Hejls, Taps og Hjerndrup.
Se listerne over julegudstjenester side 2 og 11.
Julemarked
Lørdag den 20. december er der for sidste gang i år julemarked på Torvet i Christiansfeld kl. 10-15. Julemanden kommer, der er underholdning, og der er hestevognskørsel.
Søndagsåbent:
Den sidst søndag inden jul – d. 21. december – holder butikkerne i Christiansfeld åbent fra kl. 10-14.
Tirsdag den 23. december – Lillejuleaftensdag – er julemanden i byen fra kl. 10-14.
Stjernestunder
Lørdag d. 20. december og søndag den 21. december kl. 13.30-15.00 kan man komme på en særlig byrundvisning, hvor historien om den karakteristiske Herrnhuterstjerne og julens traditioner inddrages.
Udover historien om stjernen får man mere at vide om Brødremenigheden samt byens særlige byplan og arkitektur.
Turen var ca. 1½ time, og man går ca. 1½ km. Det koster 100 kr. for voksne og 50 kr. for børn og unge under 18 år. Entré til Søstrehuset og stjerneudstillingen er inkluderet i prisen.
Stjernen
I Søstrehuset kan man se og læse historien om Herrnhuterstjernen og se de mange forskellige størrelser skabe en helt særlig sanselig og lysende oplevelse.
En by bliver til
Indtil søndag d. 21. december kl. 10-16 kan man se udstillingen Moravian Church Settlements, der fortæller om de fire brødremenighedsbyer, der kom på UNESCO-listen i 2015 og 2024: Herrnhut, Bethlehem, Gracehill og Christiansfeld.
Brødremenigheden og Museum Kolding er gået sammen om en udstilling, som inviterer dig med på en rejse tilbage til ca. 1800 i Christiansfeld.
Udstillingen er åben indtil søndag den 21. december. Man kan se genstande fra Brødremenighedens store samling. Som et nyt twist indeholder udstillingen nye fortællinger. Mød Eskild, en fynsk bondesøn, der i 1798 besøger Christiansfeld.
Entréen er 100 kr.
Smukke smykker
I Søstrehuset kan man også se udstillingen ”Vores Smykker”, som er et uddrag på 100 af Statens Kunstfonds smykkesamling.
Entreen er inkluderet i adgangen til Søstrehuset.
Ene og alene?
Mandag 29. december kl. 14-17.30 er der ”Ene og alene” hyggeeftermiddag i Tyrstrup Kirke, Haderslevvej 7, Christiansfeld
I den stille tid mellem jul og nytår kan man mødes med andre, der er ene eller alene, til en hyggelig eftermiddag i sognehuset. Kaffe 20 kr. Tilmelding senest lørdag den 27. december til Bodil Henriksen, tel 6011 8552 på sms.