Aller Friskoles støtteforening får støtte til Aller Sjoveste Dag
Aller Friskoles Støtteforening har fået 10.737 kr. i støtte fra Nordea-fondens fokusområde ’Liv i det lokale’ til Aller Sjoveste Dag, der vil bidrage til at skabe mere aktivitet i Aller og omegn.
Arrangementet har været planlagt siden august 2025, hvor Aller Sjoveste Dag blev afholdt første gang.
Det var en lørdag, hvor skolens elever, ansatte og familier samt hele lokalsamfundet var inviteret til leg, aktiviteter og fællesskab på skolens udeområder. Det var en stor succes, og over 300 besøgte skolen. Arrangementet modtog meget positive tilbagemeldinger og et tydeligt ønske om, at det blev en tilbagevendende begivenhed.
Formand i Aller Friskoles Støtteforening glæder sig:
”Vi er rigtig glade for at modtage støtte fra Nordea-fonden. Aller Sjoveste Dag er en dag, hvor vi gerne vil samle hele lokalområdet, og derfor betyder det meget for os, at vi kan holde priserne på et niveau, hvor alle kan være med.”
Med Aller Sjoveste Dag håber Aller Friskoles Støtteforening på at bidrage til at styrke det lokale fællesskab.
En årlig, åben aktivitetsdag på Aller Friskole gør det muligt for børn, unge og voksne at mødes i en uformel og inkluderende ramme.
”Vi håber, at dagen vil være med til at skabe relationer mellem familier, skolens ansatte og borgere i Aller og omegn, så skolen opleves som et naturligt samlingspunkt i lokalområdet.”
Alle kan søge
”Nordea-fonden støtter gode liv, og for os er fællesskaber nøglen til gode liv. Fællesskaber finder vi især i foreningslivet, og derfor er vi glade for at støtte Aller Friskoles Støtteforening,” siger Henrik Lehmann Andersen, adm. direktør i Nordea-fonden.
Alle foreninger kan søge fonden om støtte. Det typiske uddelingsbeløb er på 10.000-40.000 kr., der f.eks. kan gå til aktiviteter i foreninger, lokale events eller udstyr til klubben.