Lokaldemokrati i funktion

LÆSERBREV: Jeg har haft den glæde at være kandidat til Byrådet for Dansk Folkeparti ved det netop afviklede valg. Det har været en meget stor og positiv oplevelse.

Det har været fantastisk at være aktiv i vores lokale demokrati og opleve vælgermøder, debatter, aktiviteter og selve valghandlingen på nærmeste hold. Jeg glæder mig også over det gode forhold, der er mellem kandidaterne fra de forskellige partier. Man er gode kollegaer, selv om vi kommer fra forskellige partier og kæmper mod hinanden om stemmer og vigtige emner.

Jeg kan anbefale alle at deltage aktivt og være kandidat, hvis de har mod på det.

For mit vedkommende har jeg virkelig fået smag for lokalpolitik, og jeg regner bestemt med at være aktiv i Dansk Folkeparti frem mod næste valg.

Jeg vil fortsætte med at sætte fokus på børn, unge, handicappede, syge og udsatte. Vi skal være et rummelig lokalsamfund, der tager hånd om de, der har brug for hjælp.

Sara Gabel
Dansk Folkeparti
Koldingvej 159, Taps.

Se også