Tradition med kranse-nedlæggelse i Christinero fortsætter efter renovering

Efter at Christinero 5. september 2025 blev åbnet efter renoveringen genoptages traditionen med kransenedlæggelse ved Christina Friderica von Holsteins grav.
Den lille højtidelighed finder i år sted nu på onsdag den 17. juni kl. 11.
Christina Friderica von Holstein blev født på Tønder Slot 6. januar 1741.
Hendes mand var kammerherre hos kong Christian den 7., og som hustru tituleredes hun kammerherreinde.
Af uvisse årsager forlod det unge par København og købte i 1777 Favraagaard.
Christina Friderica døde på Favraagaard d. 17. juni 1812 og blev begravet i Christinero, fortæller Else-Marie Hjort, som er guide hos Museum Kolding – Christiansfeld Centret.
Velgørende kvinde
Christina Friederica havde ingen børn og testamenterede hele sin formue til velgørende formål.
En af de største portioner gik til opførelsen af et sygehus i Haderslev. Brødremenigheden arvede hendes gård Favrvraagaard. Der blev oprettet en stiftelse med et hus bag sognekirken til værdigt trængende. Elever fra ”de otte sogne” syd for Kolding kunne få legater, så de kunne få en uddannelse. Og de ansatte på gården blev der også sørget godt for.
Der er offentlig adgang ved kransenedlæggelsen, hvis man har lyst til at være med ved begivenheden, hvor man mindes en helt speciel kvinde.
Henri.

Læs mere om Christina Friederica:
Ellen Hansens bog “Christina Friederica v. Holstein”.
Bente Schultz Petersens bog: “Christina Friedericas Romanstiske Have.”
Henri Nissens bog: “Hjerternes By”.
Fås i boghandlen og hos Café Morgenstjernen i Christiansfeld.