Kulturpris til fotograf

Fotograf Eva Kristensen, som har taget tusindvis af fotos fra Christiansfeld, Skamlingsbanken m.m. blev hædret med en pris, da Kolding Kommune uddelte årets kultur-priser den 8. april på Godset.

Eva Kristensens fotos findes bl.a. i Turistmagasinet for Christiansfeld. Forsidefotoet i denne avis er også taget af Eva.

De øvrige kulturpriser gik til den Engelske Pub i Kolding, Vamdrup Kino og Kulturskolens Gallakoncert.
I løbet af aftenen var der kulturmesse, hvor gæsterne kunne møde og blive klogere på en lang række kulturinstitutioner og -foreninger. Herefter foregik resten af aftenens program i salen på Godset med præsentation af de nominerede og underholdning i form af musik, teater, litteratur og dans fra kommunens mangfoldige kulturliv.

Henri.

Se også