Robotstøvsugeren skal ud af hjemmeplejen
Det er tre borgerlige partier – Venstre, Dansk Folkeparti og DanmarksDemokraterne – nu enige om forud for kommunalvalget.

Tre af Kolding Kommunes borgerlige partier, Venstre, Dansk Folkeparti og Danmarks Demokraterne, går nu sammen om et fælles opråb. Det skal være slut med, at robotstøvsugere erstatter rigtig støvsugning i ældres hjem.
Kommunen begyndte den 1. januar 2024 at udfase støvsugning med hjemmehjælpere. I stedet skulle de ældre selv købe en robotstøvsuger. Også Venstre stemte for robotstøvsugerne som standard i den kommunale hjemmepleje.
Men de tre partier er nu enige om at afskaffe de upopulære robotter.
– Vi skal ikke tvinge teknologi ned over hovedet på vores ældre, siger Jakob Ville, som er borgmesterkandidat for Venstre.
– Det handler om respekt og værdighed. Hvis en borger ønsker, at en hjemmehjælper støvsuger, skal det respekteres. Robotstøvsugeren kan være et supplement, ikke en erstatning. Det frie valg skal være en del af fundamentet i vores ældrepleje.
Søren Rasmussen, spidskandidat for Dansk Folkeparti, har i hele perioden kritiseret beslutningen om robotstøvsugere:
– Det er dybt bekymrende, at vi erstatter menneskelig kontakt med maskiner. Ældre har brug for nærvær og samtaler, ikke bare en robot, der suser rundt på gulvet. Dansk Folkeparti har hele tiden ment, at det her var et skridt i den forkerte retning, og vi vil derfor, sammen med de andre partier, kæmpe for, at hjemmehjælpen igen bliver personlig og menneskelig, siger han.
De to partiledere får opbakning fra Lars Rosenberg Grodt-Andersen, som er spidskandidat for Inger Støjbergs nye parti, Danmarksdemokraterne, som også peger på konsekvenserne for de ansatte:
– Vi risikerer at fjerne en vigtig del af den daglige kontakt mellem hjemmehjælper og borger. Samtidig sender vi et signal til vores dygtige medarbejdere om, at deres arbejde kan erstattes af teknologi. Det er ikke den vej, vi skal gå. Vi skal styrke, ikke svække, den menneskelige omsorg, siger han.
De tre partier vil nu fremsætte forslag i byrådet om, at robotstøvsugere kun skal anvendes, hvis borgeren selv ønsker det.