’Jul i Fællesskab’ skal holdes for fjerde gang

Udsatterådet i Kolding Kommune holder for fjerde gang ’Jul i Fællesskab’. Her er et billede af Lucia-optræden fra et tidligere år.

Udsatterådet i Kolding Kommune inviterer for fjerde år i træk til Jul i Fællesskab. En tradition, hvor udsatte borgere kan få en pause fra udfordringerne i hverdagen, når der er julefest i Festsalen på Social- og Arbejdsmarkedsforvaltningen.

”Det bliver en fest med gaver, juletræ, julemad, levende musik og lotteri, så man måske kan vinde en ekstra gave. Og intet af det kunne lade sig gøre, hvis ikke erhvervslivet, de frivillige organisationer og kommunale ildsjæle havde lagt masser af tid og kræfter i det,” fortæller Iben Lehmann Rasmussen, der er medlem af byrådet og formand for Social og Arbejdsmarked.

Chefer er tjenere

Udvalgsformanden skal sammen med politikere fra udvalget have en ganske vigtig funktion til arrangementet. For som traditionen foreskriver, er det udvalget og cheferne i forvaltningen, der er tjenere og sørger for, at gæsterne får en eftermiddag og aften efter alle julens traditioner.

Samarbejde mellem kommune og frivillige

”Jul i Fællesskab er et unikt eksempel på, hvordan et samspil mellem erhverv, kommune og frivillige organisationer kan skabe et fællesskab om den største fællesskabstradition vi har – nemlig julen. Vi ved fra tidligere år, at Jul i Fællesskab gør en stor forskel for borgerne, der også fortjener at mærke julestemningen,” siger Iben Lehmann Rasmussen.

Julesalmer i kirken

Arrangementet begynder med salmesang i Nicolai Kirke, hvor præsten Ole Witte Madsen vil sørge for, at julen bliver sunget ind.

”Hvis man ikke lyst til at gå i kirke, kan man starte i Festsalen i stedet. Det skal ikke være sådan, at vi som arrangør spænder ben for gæsterne. Derfor er der også et telt, hvor deltagerne kan tage en pause, hvis de mange mennesker bliver for meget,” fortæller udvalgsformanden.

De udsatte

Der er også tænkt på de udsatte borgere, der ikke har mulighed for at møde op på Nicolaiplads.
De får bragt mad og gaver ud, så de kan være med på de betingelser, der passer til netop dem.
Arrangørerne regner med, at ca. 170 vil deltage i festen og cirka 20 vil være med fra en anden adresse end Festsalen.

Se også