Stilhed omkring omstridt solcellepark

Sådan vil solcelleparken ved Nagbøl komme til at se ud – hvis den bliver til noget.

NAGBØL: Der sker tilsyneladende ikke ret meget omkring den meget omstridte, store planlagte solcellepark i Nagbøl mellem Vamdrup og Lunderskov. I hvert ikke synligt i marken. Her ses der kun nogle museumsfolk i gang med at grave efter fortidsminder.

Omstridt er projektet, fordi det har vakt massiv modstand fra landsbyens beboere. En modstand, som dog bare er prellet af på de kommunale beslutningstagere. Politikerne har, trods protesterne, givet udviklerne, som det hedder i dag, lov til at gennemføre projektet. Og det er det private firma Energy P/S, som ejes af Jysk Energi.

Det handler om ”mørkelægning” med solceller af 81.5 hektar af et stort landbrugsareal på i alt 102 hektar.
Kritikken fra beboerne mod anlægget er gået på frygten for såkaldt lavfrekvensstøj fra anlægget, og på at anlægget vil gøre skade både på dyrelivet i den nærliggende Nagbøl Skov samt på den omkringliggende natur.

Energiselskabet har forsøgt at dæmpe modstanden mod parken ved at lokke med billigere strøm ved køb af anparter. Den planlagte solcellepark forventes fiktivt at kunne levere strøm til 15.250 husstande.
Kolding Kommune har godkendt en lokalplan, som baner vejen for realiseringen af projektet.
Det handler kort fortalt om et projekt, som i nordøst og øst kommer til at grænse tæt indtil bebyggelsen i landsbyen Nagbøl og til den store virksomhed Moveero.

I vest kommer parken til at grænse helt ind til Nagbøl Skov og dermed ind til kommunegrænsen til Vejen. Mod syd afgrænses arealet af bivejen, Kotrappegyden, og mod nord af jernbanen mellem Lunderskov og Esbjerg.

Mod vest var det oprindeligt planen, at den nye solcellepark i Nagbøl skulle forbindes med en planlagt kæmpe solcellepark i Vejen Kommune, men i mellemtiden er selskabet bag dette projekt gået konkurs.

Se også