Togene holder stille efter personpåkørsel

De avisen kom på et tidspunkt forbi Vamdrup station kunne der spottes ikke mindre end tre tog holdende afventende. To IC-tog og et langt godstog.

LUNDERSKOV: Togene mellem Lunderskov og Kolding holder stille i øjeblikket. Det skyldes en personpåkørsel, skriver DSB på deres hjemmeside.

Anmeldelsen er indløb politiet og redningsberedskabet klokken 11.11.
– Der forsøges at indsætte togbusser til at køre mellem Fredericia og Lunderskov,
Der er stadig personer i toget, hvor påkørselen skete. Når det bliver muligt, vil passagerne blive ført ud af toget og væk fra stedet, ligesom de også vil blive tilbudt psykologhjælp.
Opdateres… Så kører togene igen
Først herved 14.30-tiden kunne togtrafikken mellem Lunderskov og Kolding efter personpåkørslen genoptages. Men pausen fra klokken cirka 11,19 i formiddags medførte store forsinkelser og ophobning af “strandede passerer og ventede tog på strækningen.

Strandede togpasserer venter her ved Lunderskov station utålmodigt på togbusserne. 
Se også