Kolding Kommune kom ud af 2024 med god økonomi

KOMMUNEN: Årsregnskabet for Kolding Kommune viser, at de økonomiske mål er opfyldt. Der er brugt færre penge på serviceudgifter, og det har været muligt at bruge flere på anlægsprojekter end de foregående år, samtidig med at likviditeten er god. Et enigt byråd har netop godkendt regnskabet,
Sådan beskriver Kolding Kommune sin økonomi i en pressemeddelelse, som blev udsendt onsdag.
Og sådan lyder det videre: ”2024 blev endnu et år i Kolding Kommune, hvor der var styr på økonomien. Det viser årsregnskabet, der netop er godkendt i byrådet”.
– Jeg er meget tilfreds. Alle vores økonomiske mål er opfyldt – og mere til. Regnskabet viser, at vi har haft rigtig god styring på økonomien, og det skyldes ikke mindst, at de politiske udvalg og kommunens medarbejdere har arbejdet målrettet på at overholde budgetterne, slår borgmester Knud Erik Langhoff fast. Og han glæder sig over, at kommunen i 2024 har nedbragt den langfristede gæld til 12.449 kroner per. indbygger. Det er det laveste niveau siden 2011.
Mindre på service – mere på anlæg
I regnskabet for 2024 fremgår, at der er brugt færre penge på serviceserviceudgifter- herunder velfærd – end der var budgetteret til. Faktisk hele 140 mio. kroner mindre end det korrigerede budget.
Til gengæld er der brugt flere penge på anlæg – herunder vejanlæg med mere. Næsten 345 mio. kroner, og det er godt 65 mio. kroner mere, end der var sat af i budgettet. De ekstra penge er brugt til at realisere en del af de anlægsprojekter, som der var sat penge af til i 2022 og 2023, uden at det var muligt at gennemføre dem alle, bl.a. på grund at inflation og høje priser på byggematerialer.
– Det er meget positivt, at vi endelig har kunnet realisere flere anlægsprojekter. Derudover noterer jeg mig også med tilfredshed, at kommunen gennem hele året har haft en høj likviditet. Det er igen et resultat af den gode økonomistyring, lyder det fra borgmesteren i den udsendte pressemeddelelse. /seb