Ny forkvinde for Christiansfeld Erhvervsråd

Henrik Halken ønskede at trække sig som formand for Christiansfeld Erhversråd. Han afløses som formand af Gitte Dall Sølbeck, som er direktør i DS Outsource.

Gitte Dall Sølbeck blev valgt til ny formand for Christiansfeld Erhvervsråd på generalforsamling tirsdag i sidste uge.

Det skete efter at rådets hidtidige formand, Henrik Halken, ønskede at trække sig. Det sker, efter at han i 2025 solgte sin ejerandel i Aller Aqua, og i år fratræder efter 24 år i den succesfulde lokale virksomhed.
Også i erhvervsrådet kan Halken se tilbage på succes. Rådet er vokset med 45 pct. gennem de sidste seks år. Der har været stor opbakning til rådets arrangementer med kendte talere, som fx Hans Engel.
Gitte Sølbeck driver regnskabsfirmaet DS Outsource i Lindegade. Blandt hendes kunder er Jesper Buch fra Løvens Hule.
Udover Gitte Sølbeck består bestyrelsen af bl.a. Lone Porsgaard og Jesper Ravn, som begge var på valg og blev genvalgt.
Henri.

 

Henrik Halken ønskede at trække sig som formand for Christiansfeld Erhversråd.
Se også