Nyheder fra Vamdrup-Lunderskov opdt. 07.05.26/kl. 08.40

Kvinde kvæstet ved
frontalt sammenstød

NETAVISN Torsdag d. 07.05.26/kl.08.30
LUNDERSKOV: Onsdag eftermiddag 06.05. 26 klokken 15.29 blev TrekantBrand station Lunderskov på 112-melding kaldt ud til færdselsuheld med fastklemte.

Det viste sig, at en lastbil og en personbil var kørt frontalt sammen på rute 32, Koldingvej, ved Andst mellem Lunderskov og Vejen.
Den kvindelige fører af personbilen, der var alene i bilen var kommet fra bilen, da brandvæsnet ankom. Hun måtte køres til sygehuset med kvæstelser, men hun er uden for livsfare. Føreren af lastbilen slap uskadt, fortæller vagtchefen hos Syd- Sønderjyllands Politi, Jan Lolk.
Det er endnu uklart, hvem der kom over i den forkerte kørebane, da der åbenbart ikke var andre køretøjer impliceret i uheldet. / seb
————

Politiet:
– Vær forsigtig med
ukrudtsbrændere

Flere gange den seneste uges tid har brugen af ukrudtsbrændere ført til brande i Sydøstjyllands politikreds.
FÆLLES: Kalenderen og vejret fortæller os, at det er forår, og det har fået flere til at gå i gang med at bekæmpe ukrudt med ukrudtsbrændere. Det har ført til, at politi og brandvæsen de seneste uger har rykket ud til flere hændelser, hvor brugen af en ukrudtsbrænder uforvarende har ført til brande.
– Vi modtager hvert år anmeldelser om brande, der viser sig at være opstået på grund af brugen af ukrudtsbrændere. Det kan virke som en nem og ufarlig måde at fjerne ukrudt på, men vi ser desværre gang på gang, at det hurtigt kan gå galt, og at gløder eller flammer spreder sig til en hæk, et skur eller et hus,” siger
vicepolitiinspektør Stig Simonsen fra Sydøstjyllands Politi.
Udover at risikerer, at skur eller hus tager skade, er der også stor risiko at blive sigtet for overtrædelse af beredskabsloven og få bøde, hvis der ikke har udvist tilstrækkelig forsigtighed.
” Man bør være meget opmærksom, hvis man skal bruge ukrudtsbrændere, og måske endda overveje, om det er nødvendigt, eller om ukrudtet kan fjernes på en anden måde. Man bør særligt overveje det, hvis der har været flere dage uden regn, eller hvis det blæser,” siger Stig Simonsen.
Pas på med ukrudtsbrænderen!


Råd til brug af ukrudtsbrænder:
• Hold afstand til bygninger, hække og andet, der kan brænde
• Vent til en anden dag, hvis det er meget tørt, eller hvis det blæser
• Husk, at ukrudtet skal svitses – ikke brændes
• Tjek, at du ikke efterlader gløder, der kan blusse op
• Hav altid vand i nærheden
• Ring 1-1-2, hvis noget går galt. /seb

=========================================

Se også