Nyt liv i ellers syltet stiprojekt
VAMDRUP: Vamdrup Kommune er nu i fuld gang med at etablere en ny cykel – og gangsti, der skal forbinde de nye boligområder ved Hvidkærgårdsvej med Vamdrup Skole Vest og den vestlige bydel.
Det er venstre politikeren i Kolding Byråd, Freddy Christensen fra Vamdrup, der som tidligere omtalt, har fået pustet nyt liv i projektet, som ellers var lagt i syltekrukken hos kommunen. Den genfundne sti, har man derfor kaldt projektet.
Hovedformålet med stien er at skabe en sikker skolevej fra og til de nye boligområder ved Hvidkærgårdsvej i bydelen Bastrup til fra Vamdrup
Skole Vest.
Afmærkningen af stiens forløb er afsat. Den skal blandt andet passere over Kongeåen via en bro og derfra krydse Kirkevej i niveau, for at følge Kirkvejs østlige side frem til Vamdrup kirkegård, som den så skal gå bag om for at munde ud i Vestergade ved Kirkehuset lige over for Vamdrup Skole Vest.
I kommunens tidligere beskrivelse af projektet hedder det blandt andet: ” Ved etableringen af stien mellem Hvidkærgårdsvej og Vamdrup Kirke, bliver der skabt sikker stiforbindelse for børn til og fra Vamdrup Skole. Og stien giver også en oplagt mulighed for at få sig rørt ved at lade bilen stå og i stedet for vælge cyklen gennem naturskønne omgivelser mod fx. Arena Syd Vamdrup og midtbyen med mere”.
Stien bliver 850 meter lang og den anlægges i to bredder. Freddy Christensen fortæller på opfordring, som det ser ud lige, nu så kan stiens færdiggørelse formentlig skal ret hurtigt, da det er lykkedes at finde pengene til den inden for gældende budget, og det betyder, at projektet kan spares for at komme igennem det ofte langtrukne politiske system i kommunen.
Udgifterne til stien er tidligere anslået til cirka fire millioner kroner. /seb
Billedtekster: Øverst stedet, hvor den nye sti kommer til at krydse Kirkevej i niveau on nederst Freddy Chistensen , hvorfra stien skal gå i det grønne felt langs med Kirkevej frem til Vamdrup kirkegård. (Foto: sebro-press).
—————————————————————————————————————-